Gora Dwoch Jezior
 ...czyli wyprawa pod niebo 💙


    

    Mottarone (1491 m n.p.m.) najwyższy szczyt Alp Cusiane, cześci Alp Penninskich. zwany jest Gorą Dwóch Jezior, ponieważ znajduje się  pomiedzy dwoma dużymi jeziorami - Lago d'Orta i Lago Maggiore. Widok po wejściu na szczyt to jeden z piękniejszych jaki widziałam... a oprócz dwóch wymienionych już jezior, widać stąd również pięć innych: Lago di  Mergozzo, Varese, Comabbio, Monate i Biandronno. Mieszkańcy i stali bywalcy Mottarone twierdzą, że w pogodne dni, kiedy jest dobra widoczność, widać stąd nawet Matkę Boska z Katedry Duomo w Mediolanie...(????????)Czy ktoś to sprawdził?... bo ja jeszcze nie... Do tego co mówią tubylcy obcym trzeba mieć czasem duży dystans...😀


     
     Tradycja turystyczna Mottarone sięga 1900 roku, kiedy to turystyka była jeszcze dostępna tylko zamożnym i arystkratom. Już wówczas góra Mottarone przyciągała ogromne tłumy. Wraz z nadejściem ożywienia gospodarczego i późniejszych narodzin "masowej turystyki" na Mottarone rozpoczął się czas tak zwanej "turystyki całodobowej".


Mottarone, góra piękna o każdej porze roku 💙


    

Ph Paolo Vallero


     Mottarone to nie tylko piękne widoki, ale również miejsce sportu. Na stok narciarski przyjeżdżają w zimie miłośnicy nart z okolicy, z Mediolanu, z Niemiec i Szwajcari. Kto nie lubi tłumów to miejsce wymarzone dla niego... Jest też kilka atrakcji dla dzieci,  tory saneczkowe, BOB, kolej krzesełkowa, park linowy Mottarone Adventure Park czy ogromne "WOW" tego miejsca - Alpyland. Alpyland to tor bobslejowy  Więcej informacji na oficjalnej stronie www.alpyland.com/.
     Szkółki narciarskie od ponad 50 lat uczą jazdy na nartach, snowboardzie, snowwalku. Latem organizowane są wyprawy trekkingowe czy rowerowe. Odbywają się tutaj również liczne zawody sportowe, także na poziomie ogólnokrajowym.
 
Co zjeść na MOTTARONE? 💙

 

       Po wysiłku fizycznym dobrze jest  "podładować akumulatory". Tutaj na Mottarone można zjeść naprawdę dobrze. Można spróbować dań typowych dla regionu i kuchni lokalnej. Króluje cudownie rozgrzewajaca Polenta (kasza kukurydziana) z dodatkami : dziczyzną, gulaszem wołowym z groszkiem (spezzattino con piselli), z ośliną (tapulone - danie typowo lokalne, nawet jeśli komuś się to nie podoba 😏), lokalną kielbasą (salsiccia) i prawdziwkami (funghi porcini)...Natomiast ciepłą porą roku polecam inne potrawy, wspaniałe makarony np. pasta Mottarone, risotta lub deskę lokalnych wędlin i  serów z dodatkiem wspaniałego lokalnego wina.

     Pensjonaty na Mottarone oferują noclegi w zimie i w lecie. Można również zatrzymać się w okolicach Orty San Giulio , przecież to tylko 30 minut drogi. Natomiast od Jeziora Maggiore 40 minut. 

  

    
      Prawdziwa atrakcja jest to, ze na Mottarone mozna wjechac kolejka gorska z miasta Stresa. Po drodze trzeba koniecznie odwiedzic Giardino Botanico Alpinia ogrod botaniczny Alpinia, ale to juz opowiesc na inna okazje!Polecam serdecznie!!!

Zapytaj mnie o noclegi i inne szczegoly pobytu info@italiajakalubisz.com 

Zajrzyj na strone www.italiajakalubisz.com i sprawdz atrakcyjne miejsca w okolicy.


Komentarze