czyli ... Sacro Monte Swietego Franciszka💙
Jedna z piekniejszych, bardzo oryginalna i wymowna Swieta Gora w Piemoncie, to ta w Orcie San Giulio. 😍 Pochodzi z konca XVI wieku i wpisana jest na Liste Swiatowego Dziedzictwa UNESCO.
"niebywale udana integracja architektury i rzemiosla artystycznego umiejscowiona w bogatym krajobrazie oraz glebokie walory duchowe, ktore udalo sie osiagnac w krytycznym momencie historii Kosciola Katolickiego"... (2003).
Swieta Gora (Sacro Monte) w Orta San Giulio jest miejscem, ktorego, bedac w Orta San Giulio nie wolno absolutnie pominac! Powodow jest kilka, jeden, wyzej wspomniany, oczywisty... jego walory architektoniczne i artystyczne! Sprawiaja one ze historie opowiedziana tutaj pamieta sie juz na zawsze. Drugi to spokoj tego miejsca. Klimat jest tak blogi, ze potrafi ukoic i uspokoic, uciec na chwile od zamieszania jakie serwuje nam rzeczywistosc. Trzecie to widok! Po wejsciu na gore jest nie do opisania... Bedac tam, mozna poczuc sie jak w wielkim naturalnym teatrze w scenografii zacnie wykreowanej przez historie, nature i czlowieka.
Sacro Monte w Orta San Giulio sklada sie z 20 kapliczek (w oryginale mialo byc prawdopodobnie 32) z freskami i naturalnej wielkosci rzezbami, przedstawiajacymi zycie Swietego Franciszka z Asyzu.
Pierwsza faza budowy rozpoczela sie w duchu poznego renesansu, aby nastepnie przejsc poprzez barok, az do zamkniecia swietej sciezki w epoce neoklasycyzmu.
Pierwszy projekt zabudowan na Sacro Monte jest autorstwa Ojca Cleto z Castelletto Ticino, architekta i Brata z Zakonu Kapucynow. On to zaprojektowal pierwszy kosciol, klasztor i wiekszosc kapliczek. Kolejna osoba, ktora dala ogromny impuls do prac na Swietym Wzgorzu byl Biskup Novary - Carlo Bascapè, wierny tlumacz i wspolpracownik San Carlo Borromeo , ktory osobiscie dogladal prac nad ozdoba kapliczek i zajmowal sie cala organizacja konstrukcji Sacro Monte. W drugiej polowie XVII wieku odnalezc mozna slady barokowego stylu rzezbiarza Dionigi Bussola, znanego glownie z prac w Katedrze Duomo w Mediolanie. Na przelomie XVII i XVIII wieku nastepuje zmiana stylu i pracuja nad kompleksem tacy mediolanscy artysci jak: malarz Stefano Maria Legnani, rzezbiarz Carlo Beretta i malarz Federico Bianchi.
Sciezke z kapliczkami zamyka Kosciol Sw. Mikolaja i Franciszka pelen znanych dziel sztuki sakralnej, wybudowany na bazie kosciola z XII wieku, wykonany na wzor Bazyliki Sw. Franciszka w Asyzu.
Do Kosciola przylaczone sa dwa klasztory, "Grande", ktory nalezal niegdys do Zakonu Braci Mniejszych Kapucynow, a ktory stanowi obecnie wlasnosc prywatna, oraz "Piccolo", w ktorym mieszka mala spolecznosc Franciszkanow, zajmujacych sie Kosciolem i przyjmujacych Pielgrzymow z calego swiata.
Zapraszam do obejrzenia galerii Sacro Monte tutaj
Przeczytaj o innych Swietych Gorach Piemontu tutaj
Przeczytajcie o Orta San Giulio tutaj
Komentarze